Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 2011

Την Πέμπτη 27/10/2011 έγινε στο Θεατράκι του 1ου Γυμνασίου - Λυκείου Καλαμαριάς ο εορτασμός της Γιορτής της Σημαίας και της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940. Η γιορτή περιλάμβανε απαγγελίες ποιημάτων, πολλά τραγούδια από μαθητές του σχολείου με τη συνοδία της χοροδίας, το χρονικό της περιόδου 1940-44 και μια ιστορική αναδρομή στις σημαίες του Έθνους.

Προηγήθηκε η παράδοση της σημαίας και ο ορισμός σημαιοφόρου και παρασταρτών, τελετή που είχε πραγματοποιηθεί και δύο ημέρες πριν στα τιμημένα χώματα του Οχυρού Ρούπελ. (περισσότερα) Περιγραφή: D:\d\FOTIS\1gym_web\images\bullet_R.gif

Ο εορτασμός ολοκληρώθηκε με την απονομή των αριστείων και βραβείων στους άριστους μαθητές του σχολικού έτους 2010-11.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Ελένη Γρόσια, Μαίρη Πεταλωτή, Μαρία Σισμάνη
Διδασκαλία χορωδίας: Έλλη Χατζηκυριακίδου
Φωτισμός - Ήχος: Παύλος Γαβριηλίδης, Μαρία Σκονδράνη

Παράδοση της σημαίας στον σημαιοφόρο του σχολικού έτους 2011-12 Γεράσιμο Γεράρδο από τη διευθύντρια κ. Ευθυμία Ζιώγα

Απονομή αριστείων και βραβείων στους άριστους μαθητές του σχολικού έτους 2010-11 από την διευθύντρια.