Γιορτή των Τριών Ιεραρχών 2014-15

Ο εορτασμός των 3 Ιεραρχών έγινε φέτος σύμφωνα με νέα εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ. Το πρωί όλο το σχολείο παρακολούθησε τη θεία λειτουργία στη Μητρόπολη της Καλαμαριάς.

Στη συνέχεια ακολούθησε γιορτή στο Θεατράκι του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς στην οδό Χηλής, την οποία οργάνωσαν οι κυρίες Αλεξάνδρα Μαυροπούλου και Μαρία Σισμάνη με την πολύτιμη βοήθεια της κ. Έλλης Χατζηκυριακίδου.

Στο τέλος της γιορτής η διευθύντρια του σχολείου κα Ευθυμία Ζιώγα μίλησε στους μαθητές για το έθιμο της βασιλόπιτας.

Μετά τη γιορτή έγινε σε κάθε τμήμα του σχολείου και στο σύλλογο των εκπαιδευτικών η κοπή της βασιλόπιτας. Τις βασιλόπιτες και τα δώρα σε όσους κέρδισαν το φλουρί (μια δωροεπιταγή 20 ευρώ από το κατάστημα "Πλαίσιο") πρόσφερε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, τον οποίο και ευχαριστούμε.