TALENTE 2006

Το Φθινόπωρο του 2005 το σχολείο μας πήρε μέρος σε ένα διεθνή σχολικό διαγωνισμό που έληξε στις 15 Δεκεμβρίου 2005. Ο διαγωνισμός έγινε από τη Γερμανική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου με τη συνεργασία του Γερμανικού Υπουργείου Παιδείας με την ευκαιρία της διοργάνωσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2006 από τη Γερμανία.

Ο διαγωνισμός προέβλεπε την εφαρμογή μιας ή περισσοτέρων ιδεών που θα προέβαλλε της αρχές της ισότητας, της ισονομίας, του σεβασμού του συνανθρώπου, το εύ αγωνίζεσθαι και άλλων αξιών, μέσα από εικαστικές δημιουργίες με θέμα το Ποδόσφαιρο και ειδικότερα το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου στη Γερμανία (WM 2006).

Το όνομα του διαγωνισμού ήταν Talente 2006 - Die FIFA WM in der Schule (Ταλέντα 2006 - Το Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA στο σχολείο) και είχε δύο κλάδους. Ο πρώτος απευθυνόταν στα σωματεία και ο δεύτερος στα σχολεία με κύριο σύνθημα  Die Welt zu Gast bei Freunden (Ο κόσμος ολόκληρος προσκαλείται από φίλους).

Το σχολείο μας οργάνωσε τρία projects και ασχολήθηκαν με αυτά 12 μαθητές και μαθήτριες: Αγγέλα Τζόρνταν, Κωνσταντίνος Χατζημποζίνης, Γιώργος Τσιλόπουλος, Άννα Μερσινλάρι, Έβελυν Λέϊνα, Ευάγγελος Πιαστόπουλος, Μάκης Παπικινός, Νάσος Μουρτετζίκογλου, Σπύρος Πιτούλης, Νίκος Πετρίδης, Χρήστος Μαλέρος και Παναγιώτης Τσακαλόπουλος. Υπεύθυνοι καθηγητές ήταν η κ. Μαρία Πεταλωτή, καθηγήτρια Γερμανικών και ο κ. Κοσμάς Γιάννηλερ, καθηγητής Φυσικής Αγωγής του σχολείου.