Τριήμερη εκδρομή στην Αθήνα 2009-10

Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Η Γ΄ τάξη πραγματοποίησε και φέτος τριήμερη εκδρομή στην Αθήνα στα πλαίσια των επισκέψεων στη Βουλή των Ελλήνων, από 5-7/2/2010. Η εκδρομή έγινε με τραίνο, επειδή υπήρχε το πρόβλημα με τις κατολισθήσεις στην κοιλάδα των Τεμπών.

Εκτός από την επίσκεψη και ξενάγηση στη Βουλή των Ελλήνων η εκδρομή περιλάμβανε επίσκεψη και ξενάγηση στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης, στον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης, στην Πλάκα και το Μοναστηράκι. Ακόμη το πρόγραμμα του Σαββάτου είχε επίσκεψη στο Ευγενίδειο Ίδρυμα, στη Διαδραστική Έκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας και το Πλανητάριο. Την Κυριακή, μετά τη Βουλή, οι μαθητές επισκέφτηκαν το Μουσείο Μπενάκη και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή.

Συμμετείχαν 71 μαθητές και μαθήτριες. Αρχηγός της εκδρομής ήταν η διευθύντρια κα Τσιλιγγαρίδου και συνοδοί καθηγητές οι κκ Κατριβάνος, Σινά και Μουρατίδου μαζί με δύο μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, οι κκ Τσαμούτη και Αυγήτα.