Αρχική Το σχολείο Μαθητές Καθηγητές Γονείς - Κηδεμόνες

Λευκώματα | Εργασίες | Απόφοιτοι | Προγράμματα | Δραστηριότητες | Εκδρομές | Γιορτή αποφοίτησηςΔιαγωνισμοί - Βραβεία - Αριστεία | Φωτογραφίες |

Ο ενημερωτικός ιστότοπος kalamarianews.gr γράφει για το σχολείο μας

Απόσπασμα από το ρεπορτάζ του Β. Καραμπάση στο kalamarianews.gr

"... το 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς διαθέτει τις προυποθέσεις για να υλοποιήσει και σημαντικό εκπαιδευτικό έργο σήμερα καθώς γονείς, μαθητές, καθηγητές αλλά και απόφοιτοι του σχολείου συνεργάζονται για ένα καλύτερο μέλλον. «Η φιλοσοφία που προσπαθούμε να εμφυσήσουμε στα παιδιά είναι η παιδεία της δημοκρατίας, του σεβασμού των ανθρωπίνων διακιωμάτων και των αξιών», επισημαίνει η διευθύντρια του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς Ευθυμία Ζιώγα. «Αυτό προσπαθούμε να το πετύχουμε με την άμεση συνεργασία και των γονιών, τους οποίους καλούμε συχνά για ενημέρωση και συντονισμό των ενεργειών μας», προσθέτει η κα Ζιώγα.

...

Το «Φροντιστήριο Τραπεζούντος» ήταν ένα από τα πρωτοπόρα εκπαιδευτικά ιδρύματα της εποχής του αλλά και ο σημερινός διαδοχός του προσπαθεί να σταθεί επάξια στο ύψος των απαιτήσεων. «Το σχολείο μας πρέπει να συνεχίσει να δημιουργεί τη συνείδηση της καταγωγής των προγόνων μας» τονίζει η κα Ζιώγα. «Γι’ αυτό και κατά τη διδασκαλία επικεντρωνόμαστε σε θέματα που έχουν να κάνουν με τον προσφυγικό ελληνισμό και την παράδοση για να υπενθυμίσουμε στα παιδιά τις ρίζες τους», προσθέτει η διευθύντρια του 1ου Γυμνασίου. Στο έργο αυτό φαίνεται πως αρωγοί και συμπαραστάτες έρχονται οι απόφοιτοι του Πρώτου, οι οποίοι τον τελευταίο καιρό έχουν ξανασυναντηθεί και δηλώνουν έτοιμοι να αναλάβουν πρωτοβουλίες για να υποστηρίξουν το σχολείο τους."

Ολόκληρο το άρθρο εδω:

πίσω