• Απουσίες μαθητών

Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής απουσιάσει, οι γονείς οφείλουν να ενημερώσουν το σχολείο δεκαπέντε λεπτά πριν την έναρξη των μαθημάτων.

Κατηγορίες απουσιών

Αδικαιολόγητες

Καθυστερημένη προσέλευση στην τάξη.

Καθυστερημένη προσέλευση σε εκδηλώσεις και δραστηριότητες του σχολείου.

Ωριαία, ημερήσια ή πολυήμερη αποβολή.

Αδιαθεσία ή σοβαρούς οικογενειακούς λόγους, και τις οποίες απουσίες για κάποιο λόγο δεν δικαιολόγησε ο κηδεμόνας.

Δικαιολογημένες

Αδιαθεσία του μαθητή ή σε σοβαρούς οικογενειακούς λόγους και δικαιολογούνται από τους γονείς ή τον κηδεμόνα του.

Ασθένεια του μαθητή, η οποία πιστοποιείται από δημόσιο νοσηλευτικό ίδρυμα, από ιδιωτική κλινική ή από ιδιώτη γιατρό.

Ακαταχώρητες

Συμμετοχή του μαθητή σε δραστηριότητες και εκδηλώσεις του σχολείου, κατόπιν όμως απόφασης του Διευθυντή ή του Συλλόγου Διδασκόντων π.χ. συμμετοχή σε σχολικές γιορτές και εκδηλώσεις.

Οι δικαιολογημένες απουσίες δεν μπορεί να ξεπερνούν κάποιο όριο που ορίζεται από τη σχολική νομοθεσία (βλέπε "Φοίτηση των μαθητών στο Γυμνάσιο").