• Η Φοίτηση των μαθητών στο Γυμνάσιο

ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ: Π.Δ.104/1979, Π.Δ. 485/1983, Π.Δ 185/1990, ΥΠΕΠΘ Γ2/6849/11-12-1998.

Για την τακτική παρακολούθηση της φοίτησης του μαθητή ευθύνεται εξ ολοκλήρου ο κηδεμόνας του. Οφείλει να προσέρχεται στο σχολείο κάθε μήνα και να ενημερώνεται από τον υπεύθυνο καθηγητή και τη διευθύντρια του σχολείου για τις απουσίες του παιδιού του.

Όταν ο μαθητής συμπληρώσει τριάντα (30) απουσίες, δικαιολογημένες ή αδικαιολόγητες, ο υπεύθυνος καθηγητής ενημερώνει τον κηδεμόνα του με ταχυδρομική επιστολή. Ο κηδεμόνας οφείλει να προσέρχεται το πρώτο δεκαήμερο κάθε μήνα κατά τις ώρες λειτουργίας του Σχολείου για να ενημερώνεται υπεύθυνα για τη φοίτηση του μαθητή. Ο κηδεμόνας του μαθητή που απουσίασε για λόγους υγείας από το Σχολείο περισσότερο από δύο ημέρες, είναι υποχρεωμένος να προσκομίσει ο ίδιος, το αργότερο μέχρι τη δέκατη ημέρα από την επιστροφή του μαθητή στο Σχολείο, βεβαίωση γιατρού νοσοκομείου ή οποιουδήποτε ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας. Οι ημέρες που μπορεί να δικαιολογήσει αθροιστικά ο γονιός είναι δέκα (10). Τα δικαιολογητικά που υποβάλλονται δε δεσμεύουν το Σύλλογο, όταν ο ίδιος γνωρίζει με ικανά και επαρκή στοιχεία τους πραγματικούς λόγους απουσίας του μαθητή.

• Χαρακτηρισμός φοίτησης
  • Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση εφόσον:

α) το σύνολο των απουσιών δεν υπερβαίνει τις 64.

β) το σύνολο των απουσιών δεν υπερβαίνει τις 114, από τις οποίες οι πάνω από τις 64 είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια.

γ) ο σύλλογος κατ΄ εξαίρεση μπορεί να δικαιολογήσει πάνω από 114 έως 164 εφόσον οι πάνω από τις 64 είναι όλες δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια και ο μέσος όρος της προφορικής βαθμολογίας είναι τουλάχιστον 15.

δ) Με απόφαση του ΥΠΕΠΘ οι μαθητές – πρωταθλητές ανεξαρτήτως αριθμού απουσιών που οφείλονται στη συμμετοχή τους σε διεθνείς αθλητικές εκδηλώσεις (Π.Δ. 294/80, αρ.1).

• Ελλιπής χαρακτηρίζεται η φοίτηση όταν:

α) Ο μαθητής έχει σημειώσει πάνω από 114 απουσίες και όχι περισσότερες από 164, από τις οποίες όλες οι πάνω από τις 64 είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια με μέσο όρο προφορικής βαθμολογίας κάτω από 15.

β) Ο σύλλογος με ειδική πράξη του χαρακτηρίσει ελλιπή τη φοίτηση, αν και ο μαθητής σημείωσε πάνω από 164 απουσίες και όχι περισσότερες από 214 από τις οποίες όλες οι πάνω από 64 είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια με επίδοση προφορικής βαθμολογίας τουλάχιστον 15.

Οι μαθητές της ελλιπούς φοίτησης παραπέμπονται σε ολική εξέταση τον Σεπτέμβριο.

• Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση όταν:

Ο μαθητής σημείωσε πάνω από 64 απουσίες και δεν εμπίπτει σε καμία από τις παραπάνω περιπτώσεις. Ο μαθητής της ανεπαρκούς φοίτησης είναι υποχρεωμένος να επαναλάβει την τάξη (Π.Δ. 104/79, 3, 4).