Αρχική Το σχολείο Μαθητές Καθηγητές Γονείς & Κηδεμόνες

Σχολικό Συμβούλιο

Την Τρίτη 13/10/2015 συνεδρίασε το Σχολικό Συμβούλιο του 1ου Γυμνασίου και 1ου Γενικού Λυκείου Καλαμαριάς στο θεατράκι του σχολείου μας. Εκτός από τους περισσότερους καθηγητές των δυο σχολείων συμμετείχαν η Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Καλαμαριάς και αγαπητή συνάδελφος κα Αγγελική Τσαπακίδου, το προεδρείο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς και τα προεδρεία των 15μελών Μαθητικών Συμβουλίων και των δύο σχολείων.

Αρχικά ο πρόεδρος του Συμβουλίου και διευθυντής του Λυκείου κος Αντώνης Καλομοίρης  αναφέρθηκε στα θέματα της ημερήσιας διάταξης και στη συνέχεια η κα Τσαπακίδου ενημέρωσε το σώμα για τις ενέργειες και πρωτοβουλίες που έχει αναλάβει η Σχολική Επιτροπή για την επίλυση διαφόρων ζητημάτων, όπως το βάψιμο του διδακτηρίου, η μόνωση της ταράτσας και του εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών κλπ.

Στη συνέχεια συζητήθηκαν διάφορα θέματα της καθημερινής κοινής λειτουργίας των δύο σχολείων ώστε να επιλυθούν διάφορα μικροπροβλήματα (πχ.  χρήση τουαλετών, εφημερίες, τήρηση κανόνων για χρήση κινητών τηλεφώνων κλπ).