Εφημερίδα "Αγγελιοφόρος" 27/10/2011

Στο οχυρό Ρούπελ το 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου 2011 | ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΣ

Σε... μονοπάτια της ιστορίας ξεναγήθηκαν πρόσφατα οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς, οι οποίοι επισκέφθηκαν το οχυρό Ρούπελ, στο πλαίσιο του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου. Κατά την επίσκεψη, που είχε εκπαιδευτικό χαρακτήρα, οι μαθητές παρακολούθησαν μια ιστορική αναδρομή για την κατασκευή του οχυρού και την ηρωική αντίσταση των Ελλήνων στρατιωτών στην επίθεση των Γερμανών.

«Την περασμένη Παρασκευή προηγήθηκε προετοιμασία στο σχολείο από τη φιλόλογο, Μαρία Θεοχαρίδου, και άλλους εκπαιδευτικούς. Τα παιδιά, αφού έμαθαν για την ιστορία του οχυρού, παρακολούθησαν βίντεο και εικόνες, στις οποίες προβαλλόταν η αντίσταση των Ελλήνων όταν οι Γερμανοί είχαν ήδη εισβάλει στη Θεσσαλονίκη. Μιλήσαμε για έναν έφεδρο λοχία, ο οποίος δεν παραδόθηκε μέχρι και την τελευταία στιγμή και αφού δέχτηκε τα συγχαρητήρια του Γερμανού διοικητή, εκτελέστηκε», επισήμανε η διευθύντρια του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς, Ευθυμία Ζιώγα.

Παράδοση σημαίας

Στο οχυρό, μπροστά στο Ηρώο των Πεσόντων Στρατιωτών, έγινε η παράδοση της σημαίας του σχολείου από την κ. Ζιώγα στο σημαιοφόρο, αριστούχο μαθητή της Γ’ γυμνασίου, Γεράσιμο Γεράρδο.

«Ελπίζω και εύχομαι να είστε πάντοτε ενάρετοι και άξιοι, να την κρατάτε ψηλά. Να την υπερασπίζεστε με πίστη και αφοσίωση. Ελπίζω ότι από εδώ και εμπρός ένας από τους σκοπούς σας, μία από τις σκέψεις σας θα είναι πώς να προσθέσετε ένα λιθαράκι στη δόξα της. Με το δικό του τρόπο ο καθένας. Η ιστορία της, οι αγώνες που έγιναν στο όνομά της, οι ηρωικές πράξεις ανθρώπων που την υπερασπίστηκαν, η δόξα της, η προσφορά στον παγκόσμιο πολιτισμό του έθνους που σκιρτά στο αντίκρισμά της, των Ελλήνων, να οδηγούν πάντα τις πράξεις σας. Στο όνομά της εύχομαι να κατακτήσετε τον κόσμο όλο με το πνεύμα σας και τον πολιτισμό μας», είπε η κ. Ζιώγα, απευθυνόμενη στο σημαιοφόρο και στους παραστάτες.

Η ατμόσφαιρα ήταν τόσο συγκινητική, ώστε μαθητές και εκπαιδευτικοί έφτασαν στο σημείο να δακρύσουν κατά την παράδοση της σημαίας. Στη διάρκεια της εκπαιδευτικής εκδρομής, οι μαθητές του σχολείου ξεναγήθηκαν και στις στοές του οχυρού.

Το 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς, εδώ και χρόνια, υλοποιεί ποικίλα προγράμματα, είτε μέσω του υπουργείου Παιδείας, είτε μέσω άλλων οργανισμών και φορέων. Η διεύθυνση και ο σύλλογος των καθηγητών θεωρούν πως με τη συμμετοχή σε όσο το δυνατόν περισσότερα προγράμματα παρέχουν τη δυνατότητα στους μαθητές του σχολείου να αποκτούν γνώσεις και εμπειρίες παράλληλα με την καθημερινή εκπαιδευτική διαδικασία μέσα στην τάξη.

Εφημερίδα "Αγγελιοφόρος", 27/10/2011

Ερημερίδα "Τύπος Θεσσαλονίκης", 28/10/2011