Για τέταρτη χρονιά συνεχίζουμε το πρόγραμμα

Χτίζω ένα χαρακτήρα – οικοδομώ μια κοινωνία

το οποίο βασίζεται σε μια ιδέα της διευθύντριάς μας κας Ευθυμίας Ζιώγα.

Δουλεύουμε το θέμα μας στην τάξη, σε όλα τα μαθήματα, με κάθε ευκαιρία μέσα από ρήσεις τις οποίες αλλάζουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα, σχεδόν κάθε εβδομάδα:

• Έχει γίνει συνήθεια να διακηρύσσουμε τα δικαιώματά μας με απώτερο σκοπό να αμελήσουμε τα καθήκοντά μας. Nicolás Gómez Dávila

• Τιμή σ’ εκείνους όπου στην ζωή των ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες. Ποτέ από το χρέος μη κινούντες. Κωνσταντίνος Καβάφης

• Ν’ αγαπάς την ευθύνη να λες εγώ, εγώ μονάχος μου θα σώσω τον κόσμο. Αν χαθεί, εγώ θα φταίω. Νίκος Καζαντζάκης

• Ο σοφιστής Πρωταγόρας στον ομώνυμο πλατωνικό διάλογο είπε για το περιεχόμενο της διδασκαλίας του, απαντώντας σε ερώτημα του Σωκράτη: Οι νέοι πρέπει να σκέπτονται και να θέλουν το καλό του εαυτού τους (το ίδιον), αλλά και της κοινωνίας όλης (το κοινόν).