• Αξιέπαινες πράξεις

Παροτρύνουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας να συμμετέχουν σε πολιτιστικές εκδηλώσεις, εκπαιδευτικά προγράμματα μουσείων και άλλων πολιτιστικών φορέων, επισκέψεις σε αρχαιολογικούς χώρους, εκδηλώσεις που γίνονται με την ευκαιρία εθνικών και θρησκευτικών εορτών, περιβαλλοντικά προγράμματα, προγράμματα αγωγής υγείας και κυκλοφοριακής αγωγής, εκδηλώσεις σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού, αθλητικές δραστηριότητες, καθώς σε διάφορες εκδηλώσεις τις οποίες οργανώνουν οι μαθητικές κοινότητες, ώστε να δίνεται η δυνατότητα συμμετοχής σε ένα ευρύ πλέγμα δραστηριοτήτων μέσα στις οποίες οι μαθητές μπορούν να διοχετεύουν εποικοδομητικά την ενεργητικότητά τους.

Επιβραβεύουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας:

• με αριστεία και βραβεία τα οποία απονέμονται κάθε χρόνο σε όσους πέτυχαν άριστη βαθμολογία

• με επαίνους σε όσους ξεχωρίζουν με τις επιδόσεις τους στον αθλητισμό, τη μουσική, τη ζωγραφική, κλπ.

• με κύπελλα και βραβεία τις ομάδες ποδοσφαίρου, μπάσκετ, βόλεϊ, κλπ που πρωτεύουν στο εσωτερικό σχολικό πρωτάθλημα, τις καλύτερες κατασκευές στην Τεχνολογία, κ.ά.

• Την αλληλεγγύη, την αλληλοβοήθεια.