• Ποιά θεωρούμε παραπτώματα των μαθητών

• Την αργοπορημένη προσέλευση στο σχολείο (μαθητές και εκπαιδευτικοί παρευρίσκονται στην πρωινή συγκέντρωση του σχολείου όπου δίνεται η ευκαιρία για ενημέρωση και ψυχολογική προετοιμασία για το εκπαιδευτικό έργο που θα ακολουθήσει).

• Την μη έγκαιρη προσέλευση στην τάξη (συνεπάγεται ωριαία αποβολή, διότι ο μαθητής διακόπτει την διδακτική ώρα και ενοχλεί τους υπόλοιπους μαθητές και τον διδάσκοντα).

• Την αταξία ή την παρενόχληση των άλλων μαθητών στα διαλείμματα και στην τάξη.

• Την διακοπή της διδακτικής διαδικασίας με ψιθύρους, αστεϊσμούς και κάθε είδους ενόχληση η οποία παρακωλύει την ομαλή διεξαγωγή του μαθήματος.

• Τη διατάραξη της τάξης κατά την πρωινή προσευχή, ή οποιαδήποτε άλλη σχολική συγκέντρωση.

• Το μάσημα μαστίχας εν ώρα μαθήματος..

• Τη χρήση υγρού διορθωτικού. (Το blanco είναι βλαβερό για την υγεία των μαθητών. Το σχολείο επιτρέπει το γνωστό "ποντικάκι" και ενθαρρύνει τη χρήση της γομολάστιχας διότι μόνο αυτή επιτρέπεται στις εξετάσεις).

• Την αντιγραφή ή την προσπάθεια αντιγραφής κατά τις εξετάσεις.

• Την παραποίηση του απουσιολογίου ή κάποιας σχολικής βεβαίωσης ή ανακοίνωσης ή άλλου επίσημου σχολικού εγγράφου ή εντύπου.

• Την προκλητική ή μη κόσμια εμφάνιση (μοντέρνα κόμμωση, μακιγιάζ, σκουλαρίκια στα αγόρια ή πρόσθετα -εκτός από τα κλασικά- σκουλαρίκια στα κορίτσια, ακάλυπτη μέση κτλ.), επειδή το σχολείο είναι χώρος εργασίας και μάθησης. Εκτός από τον εαυτό του ο μαθητής, πρέπει να θυμάται ότι, εκπροσωπεί το σχολείο και γενικότερα το σύνολο της σχολικής κοινότητας.

• Τις βρισιές και τις χυδαίες φράσεις.

• Τη χειροδικία.

• Την κατανάλωση τροφίμων μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας. Οι μαθητές πρέπει να ολοκληρώνουν το φαγητό τους κατά τη διάρκεια του διαλείμματος. Δε φέρνουν φαγητό ή ρόφημα στην τάξη, γιατί αποτελούν (τα ίδια ή τα υπολείμματά τους), εστία μικροβίων.

• Τη ρύπανση του σχολικού χώρου και της σχολικής περιουσίας με αναγραφή ή χάραξη συμβόλων ή συνθημάτων ή γενικότερα με ρίψη ρυπογόνων ουσιών και αντικειμένων.

• Την καταστροφή της σχολικής περιουσίας. Οι φθορές, οι ζημιές στις αίθουσες, στα θρανία, στο γυμναστήριο, στα εργαστήρια, στους χώρους υγιεινής και στην αυλή του σχολείου, καθώς και η κακή χρήση των εποπτικών μέσων θεωρούνται απαράδεκτες. Δεν πειράζουμε ποτέ τους διαδραστικούς πίνακες, αν δεν υπάρχει καθηγητής στην τάξη. Οι μαθητές πρέπει να σέβονται το σχολικό εξοπλισμό (πίνακες, T.V., video, υπολογιστές κ.ά.) Σε περίπτωση οποιασδήποτε καταστροφής ο μαθητής τιμωρείται και οφείλει με προσωπική ή οικογενειακή του δαπάνη, να αποκαταστήσει τη ζημιά.

• Την απρεπή συμπεριφορά στη διάρκεια επισκέψεων και εξορμήσεων του σχολείου σε χώρους έξω απ’ αυτό, καθώς και κατά τη διάρκεια διάφορων εκδηλώσεων στο σχολείο.

• Την κλοπή ή καταστροφή ξένης περιουσίας.

• Την ανυπακοή και την αυθάδεια προς τον εκπαιδευτικό ή προς μεγαλύτερό του.

• Την πρόκληση τραυματισμού.

• Την κυκλοφορία πολιτικών, αναρχικών, ανήθικων και γενικά προκλητικών εντύπων, εικόνων ή χειρογράφων.

• Το κάπνισμα, το αλκοόλ κι άλλες απαγορευμένες ουσίες.

• Την προσκόμιση και τη χρήση κινητού τηλεφώνου και οποιουδήποτε ηλεκτρονικού μέσου αναπαραγωγής και επεξεργασίας ήχου ή εικόνας.

• Την κατοχή και χρήση επικίνδυνων ή βλαβερών ουσιών και αντικειμένων.

• Την αδικαιολόγητη απουσία ή αποχώρηση από την τάξη ή από το σχολείο.

• Τις ενέργειες που προσβάλλουν εκπαιδευτικό ή μεγαλύτερό του.

• Την ανυπακοή ή αυθάδεια προς τη Διεύθυνση.

• Τις καταλήψεις χώρων του σχολείου.

• Τη συστηματική παράβαση του κανονισμού.

• Οποιαδήποτε ποινικά κολάσιμη πράξη, την οποία αποδεικνύεται ότι έπραξε ο μαθητής.