• Συμπεριφορά των μαθητών

Το θέμα της μαθητικής συμπεριφοράς ξεκινά από την καλλιέργεια της συνειδητής πειθαρχίας, της αυτοπειθαρχίας. Ο μαθητής πρέπει να ξέρει για ποιο σκοπό κάνει το καθετί και να μην αντιπαρατίθεται με τον εκπαιδευτικό, για θέματα κοινωνικής - σχολικής συμπεριφοράς.

Το Σχολείο οφείλει να χρησιμοποιεί όλα τα παιδαγωγικά μέσα για να νουθετήσει και να βοηθήσει τους μαθητές. Όταν όμως αποβαίνουν άκαρπα, δικαιούται να επιβάλει κυρώσεις.

Οι σχολικές κυρώσεις αποτελούν μόνον μέσο διαπαιδαγώγησης των μαθητών και αποβλέπουν στην εξασφάλιση της ομαλής λειτουργίας του σχολείου. Πρέπει όμως να επιβάλλονται κλιμακωτά και ο Σύλλογος Διδασκόντων πρέπει να εξετάζει και να επιβάλλει την καταλληλότερη κύρωση, πάντα με γνώμονα το συμφέρον του μαθητή.

Στο άρθρο 27 του Π.Δ. 104/1979 (23 Α') περιγράφονται τα είδη των κυρώσεων που είναι οι ακόλουθες:

α) παρατήρηση

β) επίπληξη

γ) ωριαία απομάκρυνση από το διδασκόμενο μάθημα

δ) αποβολή από τα μαθήματα μέχρι 3 ημερών

ε) αποβολή από τα μαθήματα μέχρι 5 ημερών και τέλος

στ) αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος.

Επιπλέον, σύμφωνα με το άρ. 25 του Π.Δ. 104/1979, όταν η διαγωγή του μαθητή παρεκκλίνει από την προσήκουσα σε βαθμό ώστε η παρέκκλιση αυτή να δημιουργεί παιδαγωγικό πρόβλημα που υπερβαίνει τις επανορθωτικές δυνατότητες του σχολείου στο οποίο φοιτά, ο μαθητής αυτός υποχρεούται σε αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος, στο πλαίσιο νέων σχολικών συνθηκών, ώστε να παρασχεθεί η ευχέρεια βελτίωσης της διαγωγής του.

Τις πειθαρχικές κυρώσεις επιβάλλουν τα εξής όργανα:

• Ο διδάσκων καθηγητής

• Η Διευθύντρια

• Το συμβούλιο τμήματος

• Ο Σύλλογος Διδασκόντων

Μπορεί να επιβάλλονται:

i) Από το διδάσκοντα καθηγητή οι κυρώσεις α, β, γ της προηγούμενης παραγράφου

ii) Από τη Διευθύντρια οι κυρώσεις α, β, γ, δ

iii) Από το συμβούλιο του τμήματος οι κυρώσεις α, β, γ, δ και ε

iv) Από την ολομέλεια του Συλλόγου Διδασκόντων όλες οι κυρώσεις.

Η παρατήρηση αποσκοπεί στην προειδοποίηση του μαθητή, είναι η ελαφρότερη των κυρώσεων και δεν καταχωρίζεται στα βιβλία του σχολείου.

Η επίπληξη και οι λοιπές κυρώσεις καταχωρίζονται στο βιβλίο επιβολής κυρώσεων και το Ατομικό Δελτίο του μαθητή.