• Δικαιολόγηση των απουσιών

(Π.Δ. 485/83, Π.Δ. 60/06, Π.Δ. 50/08)

Ο μαθητής που για οποιοδήποτε λόγο προσέρχεται στην αίθουσα διδασκαλίας μετά τον καθηγητή, παρουσιάζεται στη Διεύθυνση του Σχολείου, η οποία θα κρίνει αν θα δοθεί άδεια στο μαθητή να προσέλθει στο μάθημα.

Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν όλο το ημερήσιο πρόγραμμα. Κάθε αδικαιολόγητη απουσία αναφέρεται από το διδάσκοντα καθηγητή στη Διεύθυνση του σχολείου, διερευνάται, ενημερώνεται ο κηδεμόνας του μαθητή και αντιμετωπίζεται κατά περίπτωση.

Ο κηδεμόνας δικαιούται να έχει λεπτομερή, σαφή και διαρκή ενημέρωση, τόσο για τις απουσίες του μαθητή, όσο και για την επίδοση και συμπεριφορά του.

Οι μαθητές απουσιάζουν από το σχολείο μόνο για σοβαρούς λόγους.

Τα δικαιολογητικά των απουσιών τους, προσκομίζονται στο σχολείο μόνο από το γονέα-κηδεμόνα μέσα σε δέκα (10) εργάσιμες ημέρες, από την ημέρα επιστροφής του μαθητή στο σχολείο, και καταχωρίζονται στο πρωτόκολλο του σχολείου. Ο κηδεμόνας μπορεί να υποβάλει δικαιολογητικά για απουσίες του μαθητή μίας ή δύο ημερών, λόγω ασθένειας ή άλλων σοβαρών οικογενειακών λόγων. Οι ημέρες αυτές των απουσιών που δικαιολογεί ο κηδεμόνας δεν μπορεί να είναι, αθροιστικά για όλο το έτος, περισσότερες των δέκα (10).

Σε καμία περίπτωση δε δικαιολογούνται απουσίες των μαθητών που:

α) Πραγματοποιήθηκαν χωρίς την άδεια της Διευθύντριας του σχολείου σε ώρες του προγράμματος λειτουργίας του σχολείου, μεμονωμένες ή συνεχόμενες.

β) Οφείλονται σε καθυστερημένη προσέλευση στην τάξη.

γ) Οφείλονται σε άρνηση των μαθητών να προσέλθουν στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, προφασιζόμενοι διάφορους λόγους ή προσέρχονται χωρίς την απαραίτητη αθλητική ενδυμασία. Επίσης αν στο μάθημα των καλλιτεχνικών δεν έχουν τον απαιτούμενο εξοπλισμό (μπογιές μπλόκ κ.λ.π.) θεωρούνται ότι δε μετέχουν στο μάθημα.

δ) Οφείλονται σε απουσία των μαθητών από πολιτιστική εκδήλωση (επισκέψεις πολιτιστικών χώρων, εκδηλώσεις στο θέατρο, εθνικές εορτές, ημερήσιες εκδρομές) εκτός αν υπάρχει αρνητική δήλωση του κηδεμόνα.

Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή που απουσίασε για λόγους υγείας από το σχολείο περισσότερο από δύο μέρες είναι υποχρεωμένος να προσκομίσει ο ίδιος, το αργότερο μέχρι και τη δεκάτη ημέρα από την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο, βεβαίωση δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος ή οποιοδήποτε ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και την διάρκεια της ασθένειας.

Τα δικαιολογητικά των απουσιών που υποβάλλονται δε δεσμεύουν το Σύλλογο των Διδασκόντων, όταν ο ίδιος γνωρίζει τους πραγματικούς λόγους απουσίας των μαθητών.

Όταν μαθητής συμπληρώνει τριάντα (30) απουσίες δικαιολογημένες ή αδικαιολόγητες για το Γυμνάσιο, το σχολείο ενημερώνει τον κηδεμόνα του μαθητή με ταχυδρομική επιστολή από την 1η έως την 5η κάθε μήνα για τις απουσίες του μήνα που προηγήθηκε και από 15 έως 20 Μαΐου για το 15/μερο του ίδιου μήνα.

Επίσης, στο άρθρο 54 του νόμου που ψηφίστηκε με τίτλο: «Οργάνωση και λειτουργία Ιδρύ΅ατος Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης και Εθνικού Οργανισ΅ού Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελ΅ατικού Προσανατολισ΅ού και άλλες διατάξεις» (2013) αναφέρεται ότι:

1. Μπορεί ο Σύλλογος των διδασκόντων του Σχολείου, αποφασίζοντας σχετικά ΅ε την δικαιολόγηση απουσιών ΅αθητών, να κάνει δεκτά ή να απορρίπτει εκπρόθεσ΅α δικαιολογητικά:
α. ιατρικές βεβαιώσεις
β. αιτήσεις – βεβαιώσεις κηδε΅όνων που προσκο΅ίστηκαν ΅ετά από δέκα (10) εργάσι΅ες η΅έρες από την επιστροφή του ΅αθητή στο σχολείο, εξετάζοντας κάθε περίπτωση αναλυτικά και χωριστά και έχοντας τη δυνατότητα να συγχωρήσει την εκπρόθεσ΅η υποβολή τους ΅ε αιτιολογη΅ένη απόφασή του.
2. Ο Σύλλογος των Διδασκόντων του Σχολείου έχει τη δυνατότητα να δικαιολογεί απουσίες ΅αθητών για λόγους υγείας, ΅ε ιατρική βεβαίωση ή χωρίς ιατρική βεβαίωση αν η πάθηση είναι ε΅φανής και ΅η χρήζουσα απόδειξης:
α. Για ΅ε΅ονω΅ένες ή συνεχείς ώρες η΅ερήσιου προγρά΅΅ατος και χωρίς την άδεια του Διευθυντή αν δεν καταχωρίστηκε σχετική παρατήρηση στο η΅ερήσιο δελτίο απουσιών (π.χ. γιατί από α΅έλεια δεν ζητήθηκε άδεια ή από α΅έλεια δεν καταχωρίστηκε σχετική παρατήρηση), εφόσον εξετάζοντας κάθε περίπτωση αναλυτικά και χωριστά ο σύλλογος κρίνει ότι αδικούνται άλλως οι ΅αθητές από υπαιτιότητα του Σχολείου,
β. για πρώτες ώρες, εφόσον δικαιολογείται η ΅η έγκαιρη προσέλευση στο Σχολείο (κινητικά προβλή΅ατα – αναπηρία).