• Κάποιες ακόμα παρατηρήσεις

Οι σχέσεις καθηγητών και μαθητών είναι αναγκαίο να διέπονται από αλληλοσεβασμό και κατανόηση.

Με δημοκρατικό διάλογο και πνεύμα συνεργασίας επιλύονται τα πάσης φύσεως παράπονα ανάμεσα στη Διεύθυνση του Σχολείου, το Σύλλογο των Καθηγητών και τις Μαθητικές Κοινότητες.

Για να εξασφαλισθεί όμως η αρμονική συνεργασία μεταξύ των μελών της Σχολικής Κοινότητας, απαραίτητη προϋπόθεση είναι το ήρεμο κλίμα, η τάξη, η ησυχία, η πειθαρχία, τόσο μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας αλλά και σ' όλους τους χώρους του σχολείου.

Το σχολείο παροτρύνει τους μαθητές να παίρνουν την ύλη που χρειάζονται για να προετοιμαστούν, όταν απουσιάζουν, έτσι ώστε να μην δημιουργούν κενά στην μαθησιακή τους πορεία.

Οι μαθητές που τιμωρούνται με αποβολή από το μάθημα μπορούν να παραμένουν στο χώρο του σχολείου και να ελέγχονται.

Μαθητής που έχει απαλλαγή σε κάποιο μάθημα παραμένει στο χώρο διδασκαλίας του συγκεκριμένου μαθήματος χωρίς να παρενοχλεί τη διδασκαλία ή παρακολουθεί άλλο μάθημα που επιλέγει (απαλλαγή από τα Θρησκευτικά).

Για την προστασία της υγείας όλων των μαθητών δεν επιτρέπεται η συνάθροιση και παραμονή επί μακρόν στους χώρους των τουαλετών. Κάθε μαθητής φροντίζει να κάνει σωστή χρήση των τουαλετών, αφήνοντας πάντα το χώρο καθαρό και ρίχνοντας τα χαρτιά καθαριότητας στους κάδους. Δεν επιτρέπεται στους μαθητές να επισκέπτονται τις τουαλέτες του άλλου φύλου.

Δεν παραβιάζεται η σειρά προτεραιότητας στο κυλικείο. Είναι μία πράξη ασέβειας προς τους άλλους και εκδήλωση εγωισμού.

Αντίθετα ανάμεσα στους μαθητές πρέπει να υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός, δημοκρατικός διάλογος, αλληλεγγύη, ανοχή του άλλου.

Η ευγενής άμιλλα είναι χρήσιμη και όχι ο επιθετικός ανταγωνισμός.

Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής αντιμετωπίζει πρόβλημα εξαιτίας της συμπεριφοράς κάποιου συμμαθητή του τότε θα πρέπει να ενημερώνεται ο υπεύθυνος καθηγητής. Το Σχολείο κρίνει απαραίτητο το σεβασμό της προσωπικότητας του κάθε μαθητή.

Συνιστάται στους μαθητές να μη φέρνουν στο σχολείο ακριβά αντικείμενα όπως (ακριβά ρολόγια, μεγάλα χρηματικά ποσά, κοσμήματα) διότι το σχολείο δε φέρει καμία ευθύνη σε περίπτωση απώλειάς τους.

Οι επιμελητές ορίζονται από τον υπεύθυνο καθηγητή και εναλλάσσονται κάθε εβδομάδα. Έργο τους είναι να ανοίγουν τα παράθυρα, να κλειδώνουν την πόρτα κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων, να καθαρίζουν τον πίνακα. Επίσης είναι υπεύθυνοι για την ασφάλεια των προσωπικών αντικειμένων των συμμαθητών τους και φυσικά όλων αυτών που βρίσκονται μέσα στην τάξη.

Όταν χτυπά το κουδούνι για διάλειμμα, οι μαθητές οφείλουν να αποχωρούν από τις αίθουσες έτσι ώστε αυτές να αεριστούν επαρκώς. Όταν ο καιρός δεν το επιτρέπει, οι μαθητές παραμένουν στους διαδρόμους, χωρίς να δημιουργούν προβλήματα.