Ενημερωτικές Συναντήσεις Γονέων

Επειδή πιστεύουμε ότι οι στενές σχέσεις των γονέων και των διδασκόντων, βοηθούν στην πρόοδο και την ανάπτυξη των μαθητών μας, θεσπίσαμε τις εξής συναντήσεις:

α) Οι γονείς συναντούν όλο το διδακτικό προσωπικό:

• Την πρώτη εργάσιμη ημέρα κάθε μήνα από τις 08:30 έως τις 13:30.

• Για επίδοση βαθμολογίας και ενημέρωση προόδου 1ου, 2ου και 3ου τριμήνου. Σύμφωνα με τον ετήσιο προγραμματισμό, η επίδοση ελέγχων του 1ου τριμήνου θα γίνει στα μέσα Δεκεμβρίου 2015 , ενώ του 2ου τριμήνου στα μέσα Μαρτίου 2016. Οι ημέρες θα γνωστοποιηθούν στους γονείς έγκαιρα.

β) Εβδομαδιαίες συναντήσεις: Κάθε μέλος του διδακτικού προσωπικού, δέχεται τους γονείς των μαθητών του και συζητά μαζί τους θέματα που αφορούν το παιδί τους, μια συγκεκριμένη πρωινή ώρα κάθε εβδομάδα. (Θα αποσταλεί σε όλους τους γονείς κατάλογος με τα ονόματα των εκπαιδευτικών και τις αντίστοιχες ημέρες - ώρες συναντήσεών τους).

γ) Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, οι γονείς μπορούν να συνεννοηθούν τηλεφωνικά με τη Διεύθυνση και τους εκπαιδευτικούς ή και αντίστροφα, η Διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί επικοινωνούν με τους γονείς για την πραγματοποίηση μιας ειδικής συνάντησης. Τηλέφωνο σχολείου: 2310415882

δ) Ενημερωτική συνάντηση με τους γονείς των μαθητών μας, θα πραγματοποιείται περίπου στα τέλη Σεπτεμβρίου. Στην συνάντηση αυτή θα ενημερώνονται οι γονείς για εκπαιδευτικά θέματα, για τα προγράμματά μας, αλλά και για τους κανόνες της σχολικής μας ζωής.

ε) Τέλος, είναι δυνατό να γίνουν και έκτακτες συγκεντρώσεις κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, με πρωτοβουλία της Διεύθυνσης ή του Συλλόγου Διδασκόντων, για ενημέρωση των γονέων σε θέματα που ενδεχόμενα θα προκύψουν.