Διαγωνισμός της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας 2011-12

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας διοργάνωσε διαγωνισμό στο μάθημα της Φυσικής για μαθητές Δημοτικού και Γυμνασίου στις 28 και 29 Απριλίου 2012. Ο διαγωνισμός αυτός είναι θεσμός που διοργανώνεται επί σειρά ετών.

Στον Διαγωνισμό των Β΄ και Γ΄ τάξεων των Γυμνασίων, το σύνολο των συμμετοχών εδώ σε επίπεδο σχολείων ήταν 62 σχολεία, από διάφορες περιοχές της Κεντρικής Μακεδονίας και εκ των οποίων τα 7 σχολεία που συμμετείχαν ήταν ιδιωτικά και τα 55 δημόσια σχολεία.

Στην ιστοσελίδα της Ένωσης www.eefthes.gr, στην ενότητα μαθητικοί διαγωνισμοί υπάρχουν τα θέματα και οι απαντήσεις του Διαγωνισμού του 2012 καθώς και των προηγουμένων ετών, αναλυτικά.

Από το σχολείο μας συμμετείχαν αρκετοί μαθητές και μαθήτριες με την καθοδήγηση της κ. Σινά. Βραβεύτηκαν δύο μαθητές της Β΄ Γυμνασίου, η Άννα Καραστεργίου (βραβείο) και ο Γιώργος Χρυσοβέργης (έπαινο).