Η έγκαιρη διδασκαλία της Ελληνικής Γλώσσας, Ιστορίας και Πολιτισμού

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς "Φροντιστηρίου Τραπεζούντος" σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου Καλαμαριάς οργάνωσαν στις 27/04/2015 στο αμφιθέατρο του σχολείου μας εκδήλωση με θέμα: "Η έγκαιρη διδασκαλία της Ελληνικής Γλώσσας, Ιστορίας και Πολιτισμού".

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ («Φροντιστήριο Τραπεζούντος»)

Καλαμαριά,  23 Απριλίου 2015

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Χριστός Ανέστη, Χρόνια Πολλά!

Συνεχίζοντας τις εκπαιδευτικές προσπάθειές μας είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας προσκαλέσουμε στην εκδήλωσή μας με θέμα: «Η έγκαιρη διδασκαλία της Ελληνικής Γλώσσας, Ιστορίας και Πολιτισμού», η οποία θα πραγματοποιηθεί αυτήν την Δευτέρα, 27 Απριλίου 2015, και ώρα 7μμ. στο αμφιθέατρο του Σχολείου μας.

Την εκδήλωση αυτή οργανώνουμε σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου Καλαμαριάς.

Θα μιλήσουν οι Εκπαιδευτικοί κκ. Κυριάκος Γεωργιάδης και Δημήτρης Νατσιός και ο πολιτειολόγος, συγγραφέας, τ. Καθηγητής Πανεπιστημίου και βουλευτής κ. Κώστας Ζουράρις.  Ο κ. Γεωργιάδης είναι απόφοιτος του τμήματος Κλασσικής Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Έχει εργασθεί στο Παπάφειο Ίδρυμα Θεσσαλονίκης ως φιλόλογος και παιδαγωγός και από το 1997 διδάσκει στο φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης «Γνώμων», στις Σέρρες. Τον Μάρτιο του 2008 συμμετείχε ως ιδρυτικό μέλος στην ίδρυση της Ένωσης γιά την ανάδειξη και την Διάδοση της Ελληνικής Γλώσσας (Ε.Α.Δ.Ε.Γ.), η οποία πέραν της οργανώσεως μεγάλων εκδηλώσεων και σεμιναρίων εκδίδει το περιοδικό σύγγραμμα Λόγοι εν Σέρραις.

Ο κ. Νατσιός είναι Δάσκαλος στο 4ο Δημοτικό Σχολείο του Κιλκίς. Είναι απόφοιτος της Παιδαγωγικής Ακαδημίας Θεσσαλονίκης και της Θεολογικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Είναι συγγραφέας πέντε βιβλίων με θέματα Παιδείας. Επίσης, επιμελείται και παρουσιάζει την εκπομπή «Γράμματα – Σπουδάματα» στο κανάλι 4Ε με θέματα Παιδείας.

Στην εκδήλωση θα δοθεί ιδιαίτερη έμφαση σε θέματα διδασκαλίας των Αρχαίων Ελληνικών.

Η ομιλία απευθύνεται στους μαθητές, τους γονείς και τους καθηγητές.

Με πίστη στην Ποιότητα, την Παιδεία και την Αριστεία και με ιδιαίτερη εκτίμηση,

Γιά το ΔΣ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Βασίλης Π. Πανοσκάλτσης                                                                 Βάντα-Βασιλική Κυριάκου

Πρόεδρος                                                                                             Γενική Γραμματέας

Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία της η Αντιδήμαρχος Παιδείας - Αθλητισμού-Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Καλαμαριάς κα Νικολέτου-Σκάρλιου Βασιλική και παρακολούθησαν η διευθύντρια του σχολείου μας, αρκετοί εκπαιδευτικοί καθώς και γονείς των μαθητών του σχολείου μας.

Για να δείτε βίντεο από τις εισηγήσεις των ομιλιτών κάντε κλικ εδώ