Ενημέρωση Γονέων και Κηδεμόνων Α' Γυμνασίου

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φετος, στις 6 Οκτωβρίου 2014, έγινε η υποδοχή και ενημέρωση των Γονέων και Κηδεμόνων των μαθητών της Α΄ Γυμνασίου από τη διευθύντρια και τους περισσότερους καθηγητές του σχολείου μας.

Μετά το καλωσόρισμα της κας Ζιώγα έγινε ενημέρωση από τον υποδιευθυντή κ. Μαργαρίτη για βασικά θέματα της λειτουργίας και του κανονισμού του σχολείου. Στη συνέχεια η διευθύντριά μας αναφέρθηκε διεξωδικά στις αρχές και αξίες των "Κανόνων Σχολικής Ζωής" οι οποίοι εδώ και λίγα χρόνια αποτελούν το σχολικό κανονισμό, αναγκαία προϋπόθεση για την απρόσκοπτη λειτουργία του σχολείου.

Ακολούθως οι καθηγητές της Α΄ Γυμνασίου παρουσίασαν ο καθένας το μάθημά του και έδωσαν οδηγίες και κατευθύνσεις για τη σωστή συνεργασία με τους γονείς ώστε να βελτιωθεί στο μέγιστο η φοίτηση των παιδιών τους στο γυμνάσιο.

Οι γονείς είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τους εκπαιδευτικούς θέματα που αφορούν την εκπαιδευτική διαδικασία, τη φοίτηση των μαθητών αλλά και άλλα πρακτικά καθημερινά θέματα όπως η έλλειψη φύλακα στο σχολείο. Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια παρουσίαση των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων και καινοτόμων δράσεων του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς "Φροντιστήριον Τραπεζούντος" του σχολικού έτους 2013-14.